Ekonomi

Heineken 2024 için temkinli kar artışı öngörüyor

Dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi Heineken, 2024 yılı için düşükten yükseğe tek haneli rakamlara kadar temkinli faaliyet kârı artışı öngörüyor. Hollandalı bira şirketi, bu iddiayı mevcut jeopolitik ve ekonomik ortamın öngörülemeyen doğasına bağlıyor.

Amiral gemisi Heineken lager’in yanı sıra Tiger ve Sol gibi diğer markalarla da tanınan şirket, yakın zamanda 2023 faaliyet kârında %1,7’lik bir artış yaşadı. Bu artış analistlerin beklentilerini aştı. Ancak Heineken daha önce güçlü ekonomik koşulların 2024 yılında çeşitli pazarlarda tüketici talebini etkileyebileceğini belirtmişti.

İcra Konseyi Lideri Dolf van den Brink, şirketin önümüzdeki yıla yönelik temkinli duruşunu dile getirerek, “2024 yılına baktığımızda küresel ekonomik ve jeopolitik görünüm konusunda temkinli olmaya devam ediyoruz.” Heineken’in stratejisinin hacim ve fiyatlandırma taktiklerinin birleşimi yoluyla gelir artışını artırmaya odaklanacağını söyledi.

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında Heineken, Vietnam ve Nijerya gibi önemli pazarlardaki ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2023 varsayımlarını aşağı yönlü revize etmek zorunda kalmıştı. Bu revizyon, şirketin başlangıçta beklentileri çok yüksek belirlediğini düşünen analistlerin eleştirilerine yol açtı.

Analistler, Heineken’in 2024 mali yılında ortalama %9,9’luk organik işletme kârı artışı kaydedeceğini öngörüyor. Bu, şirket tarafından sağlanan fikir birliği tahminlerine dayanıyor. Analistler, Heineken’in 2023 organik konsolide faaliyet kârının bir önceki yıla göre değişmeyeceğini öngörmüştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-eflani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu